Kalıcı parfüm seçerken; Birçok parfüm, deodorant kullanıcıları genelde gençler kullandıkları parfümlerin kalıcı ve arkadaşlarının, parfümün kokusunu beğendim demelerini beklerler.
Parfümün kalıcı olmasına da dikkat çekerler.
Uzmanların kalıcı parfüm için yazdıkları birkaç püf noktayı sizlerle de paylaşmak istedim
Parfüm kullananların öncelikli taleplerinden biri kokunun kalıcı olması.
Cildin asit oranı da parfümün kalıcılığını etkiler: Asitli ciltlerde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcıdır.
Asit oranı az ciltler (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokuları daha iyi tutar. Bir parfümün kalıcı olmasının ana kriteri ise içindeki aromatik yağın oranıdır. Bir parfüm, ortalama yüzde 75 ilâ 95 oranında etil alkolden, yani uçucu bir sıvıdan oluşur. Bu uçucu alkol sıvısının buharlaşırken onunla birlikte çözünen yağ oranının yüksekliği parfüm kokusunda ?kalıcılık? sağlar. En uzun süre kalıcılığını koruyan, dolayısıyla en pahalı olan parfümlerde yani ?eau de parfum?lerde aromatik yağ oranı yaklaşık yüzde 22 civarıdır. Eau de toilette olarak adlandırılan daha seyreltik parfümlerde ise bu oran yüzde 8-15 arasında değişir.
Parfüm kokusunu oluşturan bileşenler üç nota olarak sınıflandırılır.
Parfüm tene uygulandıktan sonraki ilk on dakika içinde en uçucu esanslarını salar ve bu ?tepe notası? olarak adlandırılır. Kalp nota parfümün temasını belirler ve genellikle çiçek esanslarından oluşur.
Parfümün kalıcılığını ve karakterini belirleyen nota ise ?dip nota?dır. Dip nota genellikle ağaç ve baharat esansları ile sağlanır.