Modern köleler günde 11 saat + …? çalışıyor

85 ülkede 12 bin iş adamı ve çalışanı arasında yapılan bir araştırma!

İş yerinde günlük 09-17 arası (kamu çalışma saati olsa gerek) çalışma saatlerinin nostalji olduğunu, mazide kaldığını ortaya çıkardı.

Özel sektörde hele sütaş gibi süt ürünlerini işleme yada belirli bir tarihte ürün ve malları yetiştirmek için imza atılmış söz verilmiş işletmelerde çalışma saati sanıldığı gibi olmuyor. Böyle bir çalışma yapan fabrikalarda “modern kölelik” başlığı yerinde olur.

Araştırma sonuçlarına göre çalışan üst düzey yöneticilerinin günlük çalışma saatleri ortalama olarak 11 saat.
Söz konusu durumun Hollanda?da ise daha yoğun olduğu belirtilen haberde; özellikle büro da çalışanların büyük kısmı haftada üç ya da dört kez eve iş götürmekte. Birde Evlere iş veren firmalar var bu da ayrı bir konu bu konuyu sonra ele alalım.

Normal mesai saatleri içinde işlerin yoğunluk dolayısı ile bitmemesinden dolayı evde çalışıldığı belirtildi.

Eve iş verenler, Evde iş yapanlar

Eve iş verenler, Evde iş yapanlar

Eve iş götürme sonucu günlük 8 saat çalışmayı unutanların yüzde 17?sini büyük şirket çalışanları oluştururken, yüzde 10?luk kesimini ise küçük işletme çalışanları. Birde bizim bekçiler aslında bekçi değiller ama sonuçta işe giriş ve çıkış saatlerine bakıldığında askeri ücret alıyorlar fazla mesai verilmiyor ve tam ayda 240 saat çalıştırılıyor, Bu ne demek? 10 yıl bir işletmede çalışan kişi 2 yıllın üzerinde bu işletmedan para almadan bedava çalıştırılmış demek evet yanlış okumadınız böyle işletmeler var! ve ben bizzat şahidim o yukarıda ki hikayedeki bekçinin fazla çalışma saatini ve katıp yıllarını ben hesaplamıştım maalesef,

günün sözü: Firmalar kişilerin ya acizliğinden yada cahilliğinden faydalanıyorlar ve tazminat zamanı geldiğinde ise 3’ün 1’ini veriyorlar vede taksitle…