Maddi özgürlük nasıl kazanılır

Bir çok birey ve ailenin bu konu hakkında bilgi sahibi olma isteğinin olduğunu sanıyorum. Her eve her bireye gerekli bilgiler.

1- Borç Bütçesi
Genel bütçenizi çıkardıktan sonra geriye kalan miktar sizin en çok işinize yarayacak kısım. Bu kısmın tamamını borcunuza yatırın. Zamanla harcamalarınız dahada düzenli hale gelecek ve borç açığını kapatmak için daha istekli hale geleceksiniz. Her borcunuzun listesini, ödenen taksit tutarını teker teker yazın. önceliğiniz en büyük borcunuz olsun. Bununla beraber diğer borçlarınızı da taksitlere ayırın. En büyük borç bittiğinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.

2-Bütçe
Bütçenizi oluşturun. Gelirinizi ve harcamalarınızı belirleyin. Geriye kalan paranızın net olarak belli olması, borcunuzu ne kadar sürede bitireceğinizi belirlemenize yardımcı olacak. Bu sürenin uzunluğu gözünüzü korkutmasın, bir kere başladıktan sonra ödemeye alışacaksınız. Sürdürülebilir davranmak çok önemli.

3-Kredi Kartı Limitinizi Düşürün
Kredi kartlarıyla borçları kapatmak çözüm gibi görünse de faiz oranları bakımından, kartla borç ödemek uzak durulması gereken bir yöntem. Hatta mümkünse kartlarınızın limitlerini de düşürün. Ne kadar limitiniz olursa, harcama potansiyeliniz o kadar çok olacaktır.

4-Minimalist Yaşayın
Kaanatkar bir yaşam tarzının mükafatı olarak, borçlarınızdan kurtulmuş rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Sadece hayati ihytiyaçlarınızı karşılamayı, bunun dışında harcama yapmamayı deneyin. Marketleri dolaşın, en uygun fiyatlı ürünleri takip edin, alkol, sigara gibi keyfi ihtiyaçlarınızı kesin bu süreçte. Ne kadar para artırdığınıza siz bile inanamayacaksınız.

5- Çok Zor Durumdaysanız Minimum Düzeyde Kredi Kullanın
Eğer borçlarınıza yetişemiyorsanız ve başka çareniz yoksa küçük miktarlarda krediye başvurabilirsiniz ama unutmayın bu da başka bir borç. Bu yönteme sadece iflas eşiğindeyken başvurmanız mantıklı. Kısa süreli de olsa kredi rahatlama sağlayacaktır.

6- Kenara Attığınız Paraları Çıkarın
Bugüne kadar biriktirdiğiniz paraları gün yüzüne çıkarma vakti geldi. Böyle bir zamanda küçük miktarda da olsa köşeye para atmak çok da sağlıklı değil. Tam tersine birikimleriniz varsa bunlarla bir an önce borç yığınınızı kapatmaya çalışın. Paranızı kredi kartına yatırmak yerine, borcunuzu kapatmaya çalışın.

7- Kendinize Limit Koyun
Günlük borç planı çıkaracağınız gibi, günlük giderlerinizi de çıkarın ve bu listenin dışına çıkmamaya çalışın. Bu limit extra harcamalarınızı durduracaktır. Bir kere de olsa bütçe dışına çıkarsanız devamı gelecektir, bütçenize sadık kalmak en sağlıklısı.

8-Ek İş
Eğer çalıştığınız işten geriye zamanınız kalıyorsa, az da olsa geliri olan part time iş olanağı bulabilirsiniz. Bir giyim mağazasında çalışmak ya da markette iş bulmak bu süreçte size yardımcı olacaktır.

9- Extra Harcamalara Son Verin
Sahip olduklarınızla bir süre yetinmek zorunda kalacaksınız. Birkaç ay boyunca keyfi ihtiyaçlarınıza dur deyin. Çıkaracağınız listede özellikle zaaflarınız da yer almalı ki bunlara boşuna yatırım yapmayın. Yoksa yeni borçlar kaçınılmaz olacaktır.

10- Gerçeklerle Yüzleşin
Daha fazla borç batağına saplanmadan kendinize gelin ve ne kadar açıldığınızın farkına varın. Kime ne kadar borcunuz var, hangi faiz oranıyla ödüyorsunuz öncelikle oturup bunları not edin. Toplam borcunuzu günlük ödemeler şeklinde oluşturun, aksi taktirde bir kerede ödemeye kalkışırsanız, bu sizi başka bir borç batağına itecektir. Gerçeklerle yüzleşmek zor gelse de, bir kere bunu yaptığınızda önünüzü daha rahat göreceksiniz ve nerede, nasıl harcama yapacağınızı bileceksiniz.Sabah