Ek işler giderek önem kazanıyor

Kendilerine ek iş arayan (aramak zorunda olan) kişilerin sayısı her geçen yıl sürekli olarak artıyor. Burada doğrudan satışa yönelenler arasında sadece okul ve üniversite öğrencileri bulunmuyor.

Doğrudan satışın sunduğu büyük perspektifin bir çok sebebi vardır. Doğrudan satış, gerek satın alan gerekse satış yapan kişi olsun hem genel ekonomi hem de bireysel bakış açısından bakıldığında, makro ve mikro ekonomik olarak sektörün büyümesine ilişkin önemli sebepler sunmaktadır.

Doğrudan satış, “tavsiye üzerine yapılan alışveriş” olarak, ürünlerin satın alınması için kişisel deneyimlere yüksek önem verilmesinden yararlanır. Tavsiye edilen ürünler daha inandırıcı ve daha güvenilir kabul edilir ve öncelikli olarak satın alınır. Doğrudan satış ile yapılan alışveriş aynı zamanda mümkün olan en büyük konforu sunar. Ürün konusunda kapsamlı bilgilendirme hizmeti alarak evden konforlu alışveriş yapmak doğrudan satışı başarılı kılan faktördür.

Doğrudan satışta aktif olan iş ortakları, alışveriş davranışları alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bu deneyim ve sonuçlardan yararlanır. Evden çalışmayı, çalışma zamanın istendiği şekilde belirlenmesini ve minimum sermaye ile serbest çalışma fırsatını yakalama imkanı sunan bir ek iş elbette son derece caziptir. İş ortaklarının çoğu önce ek iş olarak başladıkları girişimi geliştirmekte ve işlerini büyütüp ana iş haline getirerek pazarın önemini arttırmaktadır.

ABD dışındaki iş potansiyeli halen büyük fırsatlar sunmakta ve uluslararası çapta yüksek büyüme oranlarını barındırmaktadır. Ek işi ikinci bir olarak yapma ve bununla birlikte aile ve mesleği bir arada yürütme eğilimi doğrudan satış için diğer tercih sebepleridir.

Ancak her doğrudan satış şirketi bu mükemmel tablodan eşit şekilde yararlanamayacaktır. Örneğin UVDV üyelerinin belirlediği “Code of Ethics” özellikle bu sektörde de artık giderek yaygınlaşmaktadır. Uluslararası alandaki cazip “Doğrudan Satış Pazarı” pastasından herhalde değer odaklı çalışan, ahlak standartları yüksek olan ve sorumluluk üstlenen şirketlere daha büyük bir parça düşecektir.

LR’ı ek iş olarak yapma imkanları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz!