Doğrudan satış teknikleriyle ilgili sıkıntılarınız paylaşmak ister misiniz?
Yazı çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten içinde faydalı bilgiler var.
İlk akla gelen firmalardan başalyabilirsiniz! Herbalife-Avon-Orfilame-Lr ve diğerleri şirketinizin size verdiği pazarlama yöntemlerinin dışına çıkmak ister misiniz? Bilgi ve düşüncelerini paylaşmak güzeldir. Önceden yapılan yorumlardan birisine verilmiş bir cevap.

Lr world öncelikle geciktiğim için özür dilerim. Kataloğunuzu ve ürünlerinizi kısadan bir inceledim. Satış tekniklerine geçmeden önce tavsiye edeceklerim.
1-Şirketinizi çok iyi tanımaya çalışın.Size gelen iş paketini her ay tekrar tekrar inceleyin.
2-Şirketinizi kendi şirketinizmiş gibi düşünmeye başlayın.
3-Her gün kataloğunuzu tekrar tekrar inceleyin. Ürünlere vakit ayırın ve mümkün olduğu kadar hemen hemen her ürünü mutlaka sizde kullanın. Unutmayın! kullanmadığınız bir ürünü anlatması ve satması daha zordur.
4-Üst ekipleriniz ile olan irtibatınızı asla koparmayın ve deneyimlerini sürekli not edin. Bu notları en azından haftada bir kez mutlaka okuyun.
5-Kişisel gelişime daha çok önem verin ve bu konuda ki kaynakları düzenli olarak takip edin.
Satış tekniklerine gelecek olursam aslında pek çok satış tekniği olmasına karşın ben sadece bir tanesini anlatacağım.
1-Herkesi müşteri olarak algılamayın.Bu size daha çok zaman kaybettirir.Ürünleri ve hedef kitleleri ayırıp özel bir pazarlama yöntemi uygulayın.
Bir örnek uygulayalım. Kasım ayı kataloğunuzda ki Footcare ayak bakım serisini iyice bir inceleyin.Sizce bu bakım serisine kimin daha çok ihtiyacı olabilir.Tabii ki ayakta çalışanları birinci sıraya alabiliriz.Kimler ayakta sürekli çalışır sorusunun cevabına ilk akla gelen cevap Erkek berberler ve bayan kuaförler olabilir. Peki sadece berber ve kuaförlere yönelik bir çalışma yaptığınızı düşünelim ve bir minik uygulama yapalım.
a-Footcare serisinin tüm özelliklerini ve nasıl uygulandığını detaylı bir şekilde öğrenin.Gerek internetten gerek diğer kaynaklardan ayak bakımı ile ilgili öğrenebildiğiniz bütün bilgileri öğrenin ve en anlaşılacak şekilde ilk önce kendinize ve bir yakın tanıdığınıza anlatarak pratik yapın.
b-Hedef kitlenize doğru yönelin.Bir berbere gidin ve ayakları hakkında konuşun özel bir bakım uygulayıp uygulamadığını öğrenin.Buradan size bir çok ipucu çıkacaktır.Bu ipuçlarını satış planınızda kullanmak üzere sürekli not edin.
c-Son olarak bütün bilgileri bir araya toplayın ve satış planınızı yapmaya başlayın.Bir hatırlatma daha yapalım sakın müşterinin yanına ilk girdiğinizde işler nasıl diye sormayın.Satışı en baştan bitirmiş olursunuz.Ayrıca ürünün fiyatınıda müşteri merak edene kadar söylememeye çalışın.Fiyatı hemen söylemek de satışınızı hızlı kapatmanıza neden olabilir. Bu maddelere ilave olarak sunumu nasıl yapacağınız üzerinde bol bol çalışın.

Ufak bir not: Düşünsenize hiç hazırlanmadan satışa çıkıp bir haftada 10 ürün satacağınıza Bir hafta hazırlanıp günde 20 ürün satmak daha karlı değil midir?

LR World | Tarih: 29.11.2006 Konu: Teşekkür ediyorum Asıl zamanınızı aldığım için ben özür dilerim. Zamanınızı ayırıp yapmış olduğunuz incelemeniz, düşünceleriniz ve de örnek olarak verdiğiniz satış tekniği için çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi, insanların bu tür konularda düşüncelerini, birikimlerini paylaşması memnuniyet verici. Bu paylaşım için bir kere daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Kaynak: Morfikirler