Nerwork Marketing

Çok Katlı Pazarlama

Çokl katlı pazarlama; doğrudan satış ve network marketing sistemlerin çalışma mantığını merak eden yada makale okumayı sevenler için uzunca yazılmış bir konu benimde ilgi alanıma girdiği için  yazı sayfasını yorum bırakan değerli ziyaretçimizin yazısıdır. Yazıyı olduğu gibi kopyala yapıştır yaptım.

Amway, Herbalife ve benzeri çok katlı yapıda pazarlama yapan şirketlerin çalışma yöntemleri metafizik/psikolojik teknikleri kullanmaktadır. Bu makalede, bazı örneklere yer verilecektir.

Doğrudan satış; ürün veya hizmetlerin, bir pazarlamacı tarafından müşterilere evinde veya satış noktası olmayan bir başka yerde doğrudan pazarlanması olarak tanımlanmaktadır. Çok Katlı/Katmanlı Pazarlama (ÇKP) yöntemi, doğrudan satış faaliyetlerinin bir alt sınıfını ifade etmektedir. Doğrudan satış yöntemini izleyen şirketlerin büyük çoğunluğu çok katmanlı yapıda örgütlenmiş olup, bu sistemde hizmet veya ürünler bir pazarlamacılar ağı vasıtasıyla tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Toplumun farklı kurumlarının ağ biçiminde örgütlenmeye başladığı günümüzde, Ağ Tipi Pazarlama veya Çok Katlı/Katmanlı Pazarlama (ÇKP) sistemi olarak da bilinen pazarlama faaliyetleri tüm dünyada yaygınlığını giderek artırmaktadır. Çok Katlı/Katmanlı Pazarlama (ÇKP) sistemi, bazılarınca benzersiz özelliklere sahip mükemmel bir sistem olarak takdim edilirken, bazılarınca da çok çeşitli açılardan eleştiriye tabi tutulmuş bir sistemdir. ÇKP şirketlerinin kült veya yarı dini karakteristiklerine ilişkin olarak çeşitli kaynaklarda aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.